Statik Boya Nedir? Elektrostatik  toz boya makinesi, metallere ve çeşitli plastiklere boya uygulamak için manyetik alan kullanma işlemidir. “Karşıtların birbirini çekeceği” ilkesine dayanmaktadır. Boyanacak nesneye negatif bir boya ve boyaya pozitif bir yük vererek, çekim yaratılır ve sonuç, üzerine kaplanan dayanıklı, pürüzsüz, sert bir boyadır.  Elektrostatik boya fiyatları boyanacak malzeme ve yerlere göre değişkenlik göstermektedir. 

Elektrostatik Nedir?

Çoğu kişi bir halı üzerinde yürürken ve ardından metalle temas ettiğinde şok edici! Şok meydana gelir çünkü ayakkabılarındaki halıdaki sürtünme vücutta elektrik yükü oluşmasına yardımcı olur. Topraklanmış metal bir nesneye dokunulduğunda, ortaya çıkan elektriksel deşarj elektrik çarpmasına neden olur. Bir elektrostatik alan tipik bir manyetik alana benzer, çünkü bir nesne yüklendiğinde bir elektrostatik alan oluşturur. Nesnenin elektron sayısında fazlalık varsa, negatif olarak yüklendiği kabul edilir. Nesnenin ortamından daha az elektron varsa, pozitif olarak yüklenmiştir. Karşılıklı olarak yüklü parçacıklara sahip iki elektrostatik nesne daha sonra birbirine çekilecektir. Elektrostatik resmin arkasındaki kavram budur.

Elektrostatik Boyama Tekniği Nedir?

Elektrostatik boyamada, boyanacak ürün, akü kablosuna benzeyen negatif yüklü bir elektrottan negatif bir yük alır. Boyanın pozitif bir yükü vardır ve döner bir nozul yani elektrostatik boya tabancası kullanılarak püskürtülür. Pozitif ve negatif yükler boyayı mıknatıs gibi metal yüzeye çeker. Boya, topraklanmış nesneler arar ve boyanan nesnenin etrafına “sarılır”. Bunun nedeni, karşıt yükler arasındaki çekim o kadar güçlüdür ki, yük boyayı nesnenin etrafına çekecek ve yüzeyi tamamen kaplamasıdır. Boya her yönden metale statik olarak çekilir, bu nedenle elektrostatik sprey boya aşırı püskürtmeden kaynaklanan herhangi bir karışıklık olmaz. Elektrostatik boya makinası fiyatları yapılan işin özelliğine göredir ve uzman kişiler tarafından kullanılması gerekir. elektrostatik toz boya iş güvenliği önlemleri ile kullanılmalıdır.  Örneğin bunun ferforje bir çiti boyamanın nasıl işe yaradığını hayal edin. Boya spreylenecek ve etrafına sarılacak ve çitin her bir parçasının arkasına yapışacaktır. 

Elektrostatik Boyanın Avantajı

Elektrostatik toz boya firmaları, elektrostatik boyayı birçok fayda ve avantajıyla üretmektedir. Eletromanyetik alan nedeniyle son kat kaplanır. Pürüzsüz, sert emaye kaplama sağlar. Boyanın kalınlığının kontrol edilmesi kolaydır. Hem boya hem de zaman tasarrufu sağladığı için ekonomiktir. Çok temiz, çünkü aşırı püskürtme veya sıçrama yok ve uygulama homojen. Boyalı cismin yüzeyi hijyeniktir, çünkü gözenekli değildir ve temizlik için kullanılan kimyasallara karşı geçirimsizdir.

Elektrostatik boya renkleri yelpazesi geniştir. Elektrostatik boyama, çok verimli, uygun maliyetli ve temiz bir boyama yöntemidir. İletken yüzeylerde kullanılabilir ve pürüzsüz bir yüzey sağlar. Yıllarca dayanabilecek sağlam ve dayanıklı bir kaplama oluşturur. Bu işlem fabrikalarda uzun yıllardır kullanılmaktadır. Ancak mobil boyama ünitelerinin tasarımı ve geliştirilmesi ile, artık boyalar hemen hemen her yere elektrostatik olarak uygulanabilir. Resim profesyonelleri, eviniz ve bahçeniz için bu resim yönteminden faydalanmanıza yardımcı olabilir. Elektrostatik epoksi toz boya nedir? Püskürtülerek uygulanan toz boya yer kaplama ürünüdür.